Kanda Crp Yüksekliği İbrahim Saraçoğlu
13 Eylül 2017

Kanda CRP Yüksekliği Tedavisi

Uzman Desteği Alın

Kanda CRP Yüksekliği Tedavisi

Kanda CRP yüksekliği tedavisi, CRP yüksekliği belirtileri, CRP yüksekliği nedenleri, CRP hastaları beslenme hakkında.

Kanda CRP yüksekliği tedavisi, CRP yüksekliği belirtileri, CRP yüksekliği nedenleri, CRP hastaları beslenme sorulanızın yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kanda CRP yüksekliği tedavisi hakkında da bilgiler makalemizde yer almaktadır. Kanda CRP yüksekliği tedavisi hakkında detaylı bilgi için Hekiminize danışınız. Kanda CRP yüksekliği tedavisi için kullanılan bitkiler hakkında bize ulaşabilirsiniz.

CRP Nedir ?

CRP, karaciğer hücreleri tarafından üretilir. CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçen bir kan testidir. CRP proteini vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösterir. Yapılan CRP testi vücutta iltihabi durumun varlığını belirler fakat iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bilgi vermez. Özetle söylemek gerekirse; yüksek CRP seviyesi vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğunu gösterir. CRP seviyelerinin azalıp tekrar normal seviyesine dönmeye başlaması ise, iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığını işaret eder.,

CRP Yüksekliği Belirtileri Nelerdir ?

CRP yüksekliğinin halsizlik ve yorgunluk dışında, kişiye dışarıdan bakılınca doğrudan belli olan belirtileri bulunmamaktadır.

CRP Yüksekliği Nedenleri Nelerdir ?

Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar, obezite, sağlıksız beslenme, spor yapmamak ve hareketsizlik, çeşitli romatizmal hastalıklar, sigara içilen ortamlarda bulunmak, stresli bir yaşam tarzı, sağlıksız şekilde işlenmiş olan endüstriyel gıdaların tüketilmesi gibi durumlar kanda CRP seviyesinde yükselmeye neden olabilir.

CRP Hastaları Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli ?

Vücutta iltihabi yanıtı tetikleyecek olan kızartma, ızgara, kömürde pişirme gibi toksik yöntemlerle gıdaların hazırlanmaması, hazır gıdalarda bulunan trans yağın hiçbir şekilde tüketilmemesi, iltihabi süreçte rol oynayan araşidonik asitten zengin olan et ve süt gibi
iltihabi süreci besleyen gıdaların azaltılarak bitkisel protein ve balık yağı gibi omega-3’ den zengin gıdaların tüketilmesi, orta karar meyve – bol miktarda sebze ağırlıklı beslenme düzenine geçilmeli, aşırı kilonun verilmesi CRP düzeyinin düşürülmesinde yararlıdır. Oleik asitten zengin zeytinyağı da CRP’ yi düşürmede yararlıdır(Basu A, ArteriosclerThrombVascBiol 2006). Haftada 2-3 porsiyon somon, sardalya, ton, alabalık, ringa veya hamsi balığı gibi omega-3’ den zengin balıklar tüketilmelidir.

Balık tüketemeyenler doktor önerisine göre günde 2-3 gram balık yağı içeren takviyeler alabilir. Basit şekerler, işlenmiş ve katkı maddesi içeren gıdalar tüketilmemelidir. Magnezyumdan zengin gıdaların beslenme içinde bulunması CRP’ nin düşürülmesinde çok yararlıdır.

Egzersiz Yapılması Yararlı Mı ?

Egzersizin iltihabi yanıt üzerine etkisi farklıdır. Egzersiz ilk başta kısa süreli akut faz yanıtını uyararak iltihabi yanıtı arttırırken, düzenli ve rutin bir şekilde yapılan ağır olmayan egzersiz ise iltihabi süreç gelişmesini engellemektedir (Okita K, ArteriosclerThrombVascBiol 2004). Yani egzersiz, düzenli olarak günlük hayatın bir parçası haline getirilirse CRP’ nin düşürülmesinde yararlıdır.

Alışkanlıkların CRP Üzerine Etkisi Nedir ?

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarının bırakılması CRP yüksekliğini düşürmede, iltihabi süreç gelişmesini engellemede yararlıdır(Bazzano LA, AnnInternMed. 2003). Sigarayı hiç içmeyenlerde içenlere göre; yeni bırakanlarda bırakmayanlara göre CRP düzeyleri daha düşüktür.

Hafif alkol kullananlarda, hiç kullanmayanlara göre CRP daha düşüktür ama alkol CRP ilişkisi U harfine benzemektedir; aşırı tüketim ile beraber artar.

CRP Hastalarına Faydalı Bitkiler Nelerdir ?

Üzüm Çekirdeği : Kan dolaşımını hızlandırır, bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler. Üzüm çekirdeğinin içindeki flavonoidler, kan damarlarının güçlenmesini sağlar. Ayrıca vücudun fazla ilaçlardan ve diğer zararlı elementlerden arındırılmasını sağlar. İltihaplanmayı ve enfeksiyonu tedavi etme özelliği kanıtlanmıştır. (kaynak : sagligabiradim com)

Meyan Kökü : Dalak, böbrek ve karaciğere fayda sağlar. Vücudu toksinlerden korur. Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri vardır. (kaynak : milliyet com tr)

Çörekotu : Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir. Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır. (kaynak : sagliksifa com)

Vücut mikrop, virüs ve mantarlarla baş ediyor. Tıbbın gerçeği adına Hipokrat, çörek otunu karaciğer rahatsızlığının devası olarak bildirilmişti. (kaynak : corekotu gen tr)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.