crpye-karşı-faydalı-gelen-btikiler
Crp Yüksekliği Tedavi
27 Şubat 2017
Crp Yüksekliği için Tedavi Yöntemleri
27 Şubat 2017

Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri

crpye-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

crpye-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri

Crp yüksekliği tedavi yöntemleri, crp yüksekliği tedavi, crp yüksekliği tedavisi, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

CRP Düşüklüğü

CRP değerinin düşük olması sağlıklı olduğunuzu ve vücudunuzda enfeksiyon olmadığını gösterir. Düşük kilolu ve sağlıklı bireylerde enfeksiyon olmadığı sürece CRP seviyesi düşük çıkar.

CRP Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir

Yüksek CRP değeri genellikle vücuttaki enfeksiyon durumlarında görülür. Hekim kontrolünde uygun ilaç tedavileriyle CRP değerleri tekrar normal seviyelerine döndürülmeye çalışılır. Zayıf ve sağlıklı bireyler bu süreci daha hızlı atlatacaktır.

Kalp hastalığında CRP

Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner arter hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.

Özel metotlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir. hs-CRP genellikle koroner arter hastalığı olan veya koroner arter hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülen bir değerdir.

-Litrede 10 miligramdan yüksek olan hs-CRP: Kalp krizi. Damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir kalp sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir.
-Litrede 1 miligramdan az olan hs-CRP: Düşük risk
-Litrede 3 miligramdan fazla olan hs-CRP: Yüksek risk
-Litrede 1 – 3 miligram arası olan hs-CRP: Orta seviyeli risk

CRP, karaciğer hücreleri tarafından üretilir. CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçen bir kan testidir. CRP proteini vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösterir. Yapılan CRP testi vücutta iltihabi durumun varlığını belirler fakat iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bilgi vermez. Özetle söylemek gerekirse; yüksek CRP seviyesi vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğunu gösterir. CRP seviyelerinin azalıp tekrar normal seviyesine dönmeye başlaması ise, iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığını işaret eder.

Normal CRP Değeri

Ortalama sağlıklı bir insanda CRP seviyesi 4.9 mg/L’nin ya da 8.0 mg/dL’nin altında olması beklenir. Bu değerler laboratuvardan laboratuvara farklılık gösterebilir.

CRP Neden Yükselir?

Vücutta iltihap olduğunda kandaki CRP seviyesi hemen yükselişe geçer. Kanda CRP yüksekliği birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon durumlarında CRP yükselir.
Aşırı düzeyde duygusal veya fiziksel stres altında olmak.
Bazı bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalık durumlarında CRP yükselir.
Kötü huylu tümörlerde CRP yükselebilir.
Lupus gibi bağışıklık sisteminin hata ile sağlıklı vücut hücrelerine saldırdığı bazı hastalıklar.
Romatizmal hastalıklar durumlarında CRP yükselir.
Eklem enfeksiyonu durumlarında CRP yükselir.
Yanık durumlarında CRP yükselir.
Aşırı kilolu kişilerde CRP yükselebilir.
İltihaplı bağırsak hastalığı durumlarında CRP yükselir.
Bakteriyel veya mantar enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Pelvis enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişirse CRP yükselir.
Kemik enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıkları durumlarında CRP yükselir.
Bazı tür kanser durumlarında CRP yükselir. Özellikle göğüs, akciğer ve sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserlerde CRP yükselebilir.
Sigara dumanına maruz kalmak.

Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Crp Yüksekliği Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.