crpye-karşı-faydalı-gelen-btikiler
Crp Yüksekliği ve Tehlikesi
23 Şubat 2017
crpye-karşı-faydalı-gelen-btikiler
Crp Yüksekliği Tedavi
27 Şubat 2017

Crp Yüksekliği Belirtileri

Uzman Desteği Alın

Crp Yüksekliği Belirtileri

Crp yüksekliği belirtileri, crp yüksekliği, crp normal değeri, crp Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

CRP Neden Yükselir?

Vücutta iltihap olduğunda kandaki CRP seviyesi hemen yükselişe geçer. Kanda CRP yüksekliği birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Aşırı miktarda işlenmiş gıda tüketmek.
Enfeksiyon durumlarında CRP yükselir.
İltihaplı bağırsak hastalığı durumlarında CRP yükselir.
Romatizmal hastalıklar durumlarında CRP yükselir.
Bazı tür kanser durumlarında CRP yükselir. Özellikle göğüs, akciğer ve sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserlerde CRP yükselebilir.
Lupus gibi bağışıklık sisteminin hata ile sağlıklı vücut hücrelerine saldırdığı bazı hastalıklar.
Eklem enfeksiyonu durumlarında CRP yükselir.
Bazı bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalık durumlarında CRP yükselir.
Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıkları durumlarında CRP yükselir.
Aşırı kilolu kişilerde CRP yükselebilir.
Bakteriyel veya mantar enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişirse CRP yükselir.
Aşırı düzeyde duygusal veya fiziksel stres altında olmak.
Kötü huylu tümörlerde CRP yükselebilir.
Pelvis enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Kemik enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Yanık durumlarında CRP yükselir.
Sigara dumanına maruz kalmak.

CRP, karaciğer hücreleri tarafından üretilir. CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçen bir kan testidir. CRP proteini vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösterir. Yapılan CRP testi vücutta iltihabi durumun varlığını belirler fakat iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bilgi vermez. Özetle söylemek gerekirse; yüksek CRP seviyesi vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğunu gösterir. CRP seviyelerinin azalıp tekrar normal seviyesine dönmeye başlaması ise, iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığını işaret eder.

Kalp hastalığında CRP

Özel metotlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir. hs-CRP genellikle koroner arter hastalığı olan veya koroner arter hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülen bir değerdir.

Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner arter hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.

-Litrede 1 miligramdan az olan hs-CRP: Düşük risk
-Litrede 1 – 3 miligram arası olan hs-CRP: Orta seviyeli risk
-Litrede 3 miligramdan fazla olan hs-CRP: Yüksek risk
-Litrede 10 miligramdan yüksek olan hs-CRP: Kalp krizi. Damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir kalp sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir.

CRP Düşüklüğü

CRP değerinin düşük olması sağlıklı olduğunuzu ve vücudunuzda enfeksiyon olmadığını gösterir. Düşük kilolu ve sağlıklı bireylerde enfeksiyon olmadığı sürece CRP seviyesi düşük çıkar.

CRP Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir

Yüksek CRP değeri genellikle vücuttaki enfeksiyon durumlarında görülür. Hekim kontrolünde uygun ilaç tedavileriyle CRP değerleri tekrar normal seviyelerine döndürülmeye çalışılır. Zayıf ve sağlıklı bireyler bu süreci daha hızlı atlatacaktır.

Crp Yüksekliği Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Crp Yüksekliği Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Crp Yüksekliği Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Crp Yüksekliği Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.