crpye-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir
Kalp Hastalığında Crp
6 Şubat 2017
Crp Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir
18 Şubat 2017

Crp Nedenleri

Uzman Desteği Alın

Crp Nedenleri

Crp nedenleri, crp nedir, crp neden yükselir, crp normal değeri, kalp hastalığında crp, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

CRP, karaciğer hücreleri tarafından üretilir. CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçen bir kan testidir. CRP proteini vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösterir. Yapılan CRP testi vücutta iltihabi durumun varlığını belirler fakat iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bilgi vermez. Özetle söylemek gerekirse; yüksek CRP seviyesi vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğunu gösterir. CRP seviyelerinin azalıp tekrar normal seviyesine dönmeye başlaması ise, iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığını işaret eder.

CRP Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir

Yüksek CRP değeri genellikle vücuttaki enfeksiyon durumlarında görülür. Hekim kontrolünde uygun ilaç tedavileriyle CRP değerleri tekrar normal seviyelerine döndürülmeye çalışılır. Zayıf ve sağlıklı bireyler bu süreci daha hızlı atlatacaktır.

Normal CRP Değeri

Ortalama sağlıklı bir insanda CRP seviyesi 4.9 mg/L’nin ya da 8.0 mg/dL’nin altında olması beklenir. Bu değerler laboratuvardan laboratuvara farklılık gösterebilir.

Kalp hastalığında CRP

Özel metotlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir. hs-CRP genellikle koroner arter hastalığı olan veya koroner arter hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülen bir değerdir.

Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner arter hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.

Litrede 3 miligramdan fazla olan hs-CRP: Yüksek risk
Litrede 1 – 3 miligram arası olan hs-CRP: Orta seviyeli risk
Litrede 1 miligramdan az olan hs-CRP: Düşük risk
Litrede 10 miligramdan yüksek olan hs-CRP: Kalp krizi veya damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir kalp sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir.

CRP Düşüklüğü

CRP değerinin düşük olması sağlıklı olduğunuzu ve vücudunuzda enfeksiyon olmadığını gösterir. Düşük kilolu ve sağlıklı bireylerde enfeksiyon olmadığı sürece CRP seviyesi düşük çıkar.

CRP Neden Yükselir

Vücutta iltihap olduğunda kandaki CRP seviyesi hemen yükselişe geçer. Kanda CRP yüksekliği birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon durumlarında CRP yükselir.
Pelvis enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
İltihaplı bağırsak hastalığı durumlarında CRP yükselir.
Romatizmal hastalıklar durumlarında CRP yükselir.
Bakteriyel veya mantar enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Eklem enfeksiyonu durumlarında CRP yükselir.
Bazı bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalık durumlarında CRP yükselir.
Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıkları durumlarında CRP yükselir.
Aşırı kilolu kişilerde CRP yükselebilir.
Lupus gibi bağışıklık sisteminin hata ile sağlıklı vücut hücrelerine saldırdığı bazı hastalıklar.
Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişirse CRP yükselir.
Kemik enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Yanık durumlarında CRP yükselir.
Kötü huylu tümörlerde CRP yükselebilir.
Bazı tür kanser durumlarında CRP yükselir. Özellikle göğüs, akciğer ve sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserlerde CRP yükselebilir.
Aşırı düzeyde duygusal veya fiziksel stres altında olmak.
Sigara dumanına maruz kalmak.
Aşırı miktarda işlenmiş gıda tüketmek.
Çok hareketsiz olmak.
Ayrıca Kalp ve damarlara ilişkin sorunlar CRP yüksekliğine neden olabilir. Kalp krizi veya damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir. Bu yüzden hasta, yüksek CRP değeri normal değerine gelene kadar hekim tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

Crp Nedenleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Crp Nedenleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Crp Nedenleri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.