crpye-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir
Crp Normal Değeri Ne Olmalı
1 Mart 2017
crpye-karşı-yararlı-bitkiler
Crp Bitkisel Tedavisi
7 Mart 2017

Crp Belirtileri Nelerdir

crpye-karşı-faydalı-gelen-btikiler

crpye-karşı-faydalı-gelen-btikiler

Uzman Desteği Alın

Crp Belirtileri Nelerdir

Crp belirtileri nelerdir, crp normal değeri nedir, kalp hastalığında crp nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

CRP, karaciğer hücreleri tarafından üretilir. CRP testi, kandaki CRP (c-reaktif protein) seviyesini ölçen bir kan testidir. CRP proteini vücutta iltihabi bir durum olup olmadığını gösterir. Yapılan CRP testi vücutta iltihabi durumun varlığını belirler fakat iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bilgi vermez. Özetle söylemek gerekirse; yüksek CRP seviyesi vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğunu gösterir. CRP seviyelerinin azalıp tekrar normal seviyesine dönmeye başlaması ise, iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığını işaret eder.

CRP Neden Yükselir

Vücutta iltihap olduğunda kandaki CRP seviyesi hemen yükselişe geçer. Kanda CRP yüksekliği birçok nedenle ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon durumlarında CRP yükselir.
Kötü huylu tümörlerde CRP yükselebilir.
Lupus gibi bağışıklık sisteminin hata ile sağlıklı vücut hücrelerine saldırdığı bazı hastalıklar.
Romatizmal hastalıklar durumlarında CRP yükselir.
Sigara dumanına maruz kalmak.
Bazı tür kanser durumlarında CRP yükselir. Özellikle göğüs, akciğer ve sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserlerde CRP yükselebilir.
Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıkları durumlarında CRP yükselir.
Bakteriyel veya mantar enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
İltihaplı bağırsak hastalığı durumlarında CRP yükselir.
Bazı bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalık durumlarında CRP yükselir.
Aşırı miktarda işlenmiş gıda tüketmek.
Pelvis enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Aşırı düzeyde duygusal veya fiziksel stres altında olmak.
Çok hareketsiz olmak.
Ameliyatlardan sonra enfeksiyon gelişirse CRP yükselir.
Aşırı kilolu kişilerde CRP yükselebilir.
Eklem enfeksiyonu durumlarında CRP yükselir.
Kemik enfeksiyonları durumlarında CRP yükselir.
Yanık durumlarında CRP yükselir.

Ayrıca Kalp ve damarlara ilişkin sorunlar CRP yüksekliğine neden olabilir. Kalp krizi veya damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir. Bu yüzden hasta, yüksek CRP değeri normal değerine gelene kadar hekim tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

Kalp hastalığında CRP

Özel metotlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir. hs-CRP genellikle koroner arter hastalığı olan veya koroner arter hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülen bir değerdir.

Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner arter hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.

-Litrede 1 miligramdan az olan hs-CRP: Düşük risk
-Litrede 1 – 3 miligram arası olan hs-CRP: Orta seviyeli risk
-Litrede 3 miligramdan fazla olan hs-CRP: Yüksek risk
-Litrede 10 miligramdan yüksek olan hs-CRP: Kalp krizi veya damar içi pıhtı sonrası felç gibi. Ani gelişen bir kalp sorunun varlığını gösterebilir veya buna neden olabilir.

CRP Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir

Yüksek CRP değeri genellikle vücuttaki enfeksiyon durumlarında görülür. Hekim kontrolünde uygun ilaç tedavileriyle CRP değerleri tekrar normal seviyelerine döndürülmeye çalışılır. Zayıf ve sağlıklı bireyler bu süreci daha hızlı atlatacaktır.

CRP Düşüklüğü

CRP değerinin düşük olması sağlıklı olduğunuzu ve vücudunuzda enfeksiyon olmadığını gösterir. Düşük kilolu ve sağlıklı bireylerde enfeksiyon olmadığı sürece CRP seviyesi düşük çıkar.

Normal CRP Değeri

Ortalama sağlıklı bir insanda CRP seviyesi 4.9 mg/L’nin ya da 8.0 mg/dL’nin altında olması beklenir. Bu değerler laboratuvardan laboratuvara farklılık gösterebilir.

Crp Belirtileri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Crp Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Crp Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Crp Belirtileri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.